Різне

Стоматит у дитини народні способи лікування

Лікування стоматиту у дітей народними засобами

Лікування стоматиту у дітей зазвичай ведеться в домашніх умовах. У стаціонар направляють лише у найважчих випадках. Лікар підбирає відповідний терапевтичний курс, виписує рецепти на необхідні медикаменти. Проте в боротьбі з дитячим стоматитом здатні допомогти і перевірені народні засоби. Розглянемо, які з них краще застосовувати, а які не варто.

Склади для ополіскування рота

Якщо у дитини з’явилися симптоми стоматиту у роті (почервоніння, виразки, запалення), необхідно звертатися до лікаря. Але до спілкування з медиком знизити неприємні відчуття допоможуть полоскання.

Які склади будуть корисні для дітей:

  1. Настоянка прополісу. Необхідно розвести маленьку ложку засобу в 250 мл води. Добре чергувати це полоскання з розчином йоду (три краплі на 250 мл води). Такі процедури допоможуть зменшити запалення і загоїти ранки.
  2. Содовий розчин. На 250 мл теплої води потрібно дві щіпки порошку. Цей склад використовують не тільки, щоб позбутися від стоматиту, але і для антисептичної обробки сосок, іграшок і сосків годуючої мами.
  3. Яєчний білок. Він містить речовини, що допомагають знезаразити і підсушити виразки. Для полоскання треба збити білок і з’єднати зі 120 мл теплої води.
  4. Морквяний або капустяний сік. Використовується тільки свіжовіджатий, навпіл водою.
  5. Настоянка на цибулинні. Нею лікують навіть запущені запалення. На 250 мл води треба три маленьких ложки лушпиння. Їх кип’ятять на слабкому вогні чверть години. Потім наполягають сім годин, фільтрують і при необхідності розбавляють теплою водою.

Ополіскування слід робити три-чотири рази на день. Після того, як виразки повністю затягнулися, дитина повинен полоскати рот ще кілька днів до повного одужання.

Рослинні відвари та настої

Стоматит у дітей в домашніх умовах лікується за допомогою лікарських рослин. Відвари і настої використовують для ополіскування рота, так і для обробки уражених зон. Найбільш придатними сировиною вважається:

  • Синеголовник плосколістний (трава);
  • Календула (квітки);
  • Аїр болотний (корінь);
  • Ромашка (квітки);
  • Дуб (кора);
  • Перстач (корінь);
  • Ожина (листя);
  • Звіробій (трава).

Будь-яка рослина з цього списку береться в сухому вигляді, подрібнюється і настояти до охолодження у пропорції: одна маленька ложка на 250 мл окропу.

При вірусному стоматиті для змащування виразок підходить протизапальна настоянка з ягід шипшини, шавлії і листя берези (3:2:1). Велику ложку подрібненої сировини потрібно завалити полулитровом термосі. Через три години відфільтрувати.

Відвар з лляного насіння буде особливо корисний, якщо стоматит у дитини вразив не тільки ротову порожнину, але і горло. Велику ложку насіння заливають 250 мл окропу і тримати на малому полум’ї чверть години. Після охолодження складу придбає вид киселя. Його можна використовувати для полоскання або компресів. Не рекомендують дітям дошкільного віку.

Коли гострий період спаде, прискорити одужання й зміцнити захисну систему допоможе відвар з сушених ягід. Малина, обліпиха і чорноплідна горобина беруться в однакових пропорціях і перетираються в порошок. До складу додають квітки календули і заварюють в полулитровом термосі (знадобиться чотири ложки рослинної сировини). Через пару годин настій потрібно відфільтрувати і використовувати для полоскання після їжі. Це засіб безпечно і дозволено навіть для малюків, оскільки абсолютно нетоксичні при ковтанні.

Щоб не мучитися з відварами, можна використовувати готові збори для порожнини рота на рослинній основі: «Стоматофит», «Ротокан», «Ингафитол» та інші.

Домашні мазі і цілющі олії

На основі продуктів, які є на кожній кухні, можна приготувати мазі проти виразок і запалень:

  • Рецепт №1. Часник ретельно подрібнюють і перемішують зі сметаною. Домашній маззю обробляють хворі ділянки або, при великих запаленнях, просто тримають у роті до повного розчинення. Для малюків до двох років це засіб не підійде.
  • Рецепт №2. Сиру картоплю чистять і за допомогою блендера перетворюють в пюре. Їм змазують уражені зони.
  • Рецепт №3. Велику ложку рослинного масла змішують з новокаїном (одна ампула). Потім збивають з яєчним білком. Також використовують для обробки запалень і виразок.

Запалення при будь-яких формах недуги зніме сік алое або каланхое. Можна просто дати дитині пожувати листочок або змастити соком болючі місця (це дозволено робити навіть самим маленьким). На основі такого соку і соди легко зробити протизапальну мазь: потрібно лише змішати кошти в рівних пропорціях.

Також уражені ділянки можна обробляти маслом шипшини, персика або обліпихи. Натуральні продукти пом’якшують неприємні відчуття і посприяють швидкому загоєнню ранок.

Лікування стоматиту медом

Прекрасними протизапальними і антибактеріальними якостями має натуральний мед. Як лікувати стоматит у дитини цим продуктом? Найпростіший спосіб: дати малюкові ложечку солодкого ліки, щоб він рассасывал її хвилин п’ять. Можна змастити медом ранки, ранки і запалені місця.

Є й інші солодкі рецепти:

Протизапальна та знеболювальна мазь

Сирий яєчний білок, три маленькі ложечки теплого меду, кілька крапель рослинної олії, ампула новокаїну. Ретельно перемішати і змащувати виразки.

Цілющий і ніжний медовий бальзам з калиною

Рівну кількість калинового пюре і меду. Давати дитині для розсмоктування.

Антимікробні та протизапальні компреси з алое

Тертий лист алое і мед у пропорції 1:1. Змішати, дати настоятися і наситити засобом тампон. Покласти на уражені місця на 15 хвилин. Прополоскати рот трав’яним відваром.

Антисептичні полоскання з ромашкою

Столова ложка трави, в два рази менше меду і склянку окропу. Настояти рослинна сировина, відфільтрувати і змішати з продуктом бджільництва. Полоскати рот тричі на день.

Далеко не всі склади підійдуть для лікування маленьких дітей. Не рекомендовано використовувати народну медицину для немовлят. Певні кошти і зовсім не варто пробувати на дітях. Так, зеленка, синька, перекис водню можуть викликати подразнення слизових оболонок. А деякі рослини – алергічні реакції. Тому лікування стоматиту у дітей народними засобами має відбуватися під медичним контролем.Слід зазначити, що рецепти з медом не підходять дітям з алергією на продукти бджільництва.

Рекомендуємо також прочитати статті:

Пам’ятайте, що поставити правильний діагноз може тільки лікар, не займайтеся самолікуванням без консультації і постановки діагнозу кваліфікованим лікарем. Будьте здорові!

Лікування стоматиту у дітей народними засобами

Так уже влаштовані діти, що їм все потрібно спробувати на смак. Малюки намагаються затягнути в рот все, що погано лежить. Старші діти часто несвідомо облизують пальці, забувають вимити руки. Саме тому в дитячому віці, так часто трапляється стоматит. Запалення слизової оболонки ротової порожнини — стан досить хворобливий. Але допомогти дитині при ньому можна не тільки аптечними препаратами, але і засобами народної медицини. Про них ми поговоримо в цій статті.

Симптоми і ознаки

Стоматит — це захворювання, яке не помітити практично неможливо, будь-яка мама в змозі сама виявити характерні ознаки того, що у дитини запалилася порожнина рота:

  • Неспокій і поганий настрій дитини.
  • Зниження апетиту, біль при прийомі їжі.
  • Зміна слизової оболонки рота: почервоніння, досить сильна набряклість, поява виразок з білим, сірим або жовтуватим нальотом.
  • Підвищене слиновиділення, слинотеча.
  • Іноді можна помітити кровоточиві ясна.
  • Майже завжди з рота з’являється неприємний запах.

Лікарі досі не можуть пояснити справжніх причин появи стоматиту. Найочевидніша передумова — порушення гігієни питань не викликає. Зрозуміло, що хвороботворні мікроорганізми, що потрапили в ротову порожнину, викликають вогнища запалення. Але фахівці схильні вважати, що не тільки мікроби винні в цьому малоприємному недугу.

Іноді стоматит провокують певні імунні процеси. Імовірно, така реакція у роті виникає у випадках, коли з незрозумілих до кінця причин імунітет не може ідентифікувати ті чи інші частки, молекули. За «логікою» імунітету, раз не розпізнано – слід знищити, і на таємничих гостей «кидається» армія лімфоцитів. Це і викликає появу виразок.

Найбільш схильні до захворювання діти, які неякісно і разбалансированно харчуються малюки, які нещодавно перенесли пронос, багаторазове блювання, кишкові інфекції, так як у них є в тій чи іншій мірі зневоднення організму.

Якщо дитина приймала ліки, які «сушать» рот, зменшують кількість виділеної слини (наприклад, антигістамінні препарати), у нього також досить високий ризик появи стоматиту. У підлітків в період статевого дозрівання гормональний фон нестабільний, і це теж передумова для запалення порожнини рота.

Часто стоматиту схильні хлопці з генетичною схильністю до цього недугу: якщо мама або тато часто стикаються з цим неприємним станом, то велика ймовірність, що й дитина успадкує якісний склад мікрофлори ротової порожнини і теж буде страждати стоматитом.

Неякісні брекети або неправильна їх установка — також здатні викликати запалення слизової оболонки рота.

Лікування при звичайному стоматиті не є надскладним завданням, впоратися з цим реально за 7-12 днів, у тому числі й засобами з арсеналу народних цілителів. Нерідко стоматит проходить самостійно без лікування взагалі. Але стосовно до дітей на це сподіватися не треба, адже відсутність правильної терапії може призвести до ускладнень та розповсюдженню інфекції.

У чому небезпека?

Як і при більшості дитячих недуг, головна небезпека криється в помилках при діагностиці. Здавалося б, просте захворювання – просте лікування. Але насправді все набагато складніше. Справа в тому, що стоматит може бути і самостійним захворюванням, а лише симптомом більш небезпечних станів, таких як хвороби шлунка і кишечника (гастриту, дуоденіту, коліту і ряду інших). Стоматит може свідчити про те, що в кишечнику дитини міцно влаштувалися глистні інвазії. До того ж виразкове запалення слизової оболонки ротової порожнини може відбуватися і при ВПГ (вірус простого герпесу), як одне з проявів герпетичної інфекції.

Стоматит може бути і алергічних, і травматичним. Найбільш часто зустрічається серед маленьких дітей — катаральний, він викликаний порушенням гігієнічних вимог до утримання порожнини рота.

Багато батьків вважають, що стоматит завжди заразний, тому відразу виділяють хворій дитині окрему посуд, щоб не інфікувати інших членів сім’ї. Це не завжди так.

Небезпечний для оточуючих тільки везикулярний стоматит, має вірусне походження. Інші форми хвороби контактним побутовим способом не передаються.

Помилка в діагностиці походження недуги може стати причиною серйозних наслідків — запалення може перейти на гортань, викликати негативні процеси в органах дихання і навіть сприяти розвитку системної інфекції.

Коли народними методами не обійтися?

Стоматит у дітей відрізняється від аналогічного діагнозу у дорослих частотою тяжкого перебігу. Недосконала імунний захист дитини гірше справляється з охоронними функціями, ніж у дорослого. Тому нерідко у дитини можна спостерігати множинні виразки у роті, захоплюючі і внутрішню частину щік, і мову. При цьому підвищується температура, суттєво погіршується самопочуття малюка, з’являється виражений больовий синдром. Такий стоматит вимагає якнайшвидшого застосування антигрибкових засобів, антисептиків і знеболюючих препаратів, іноді лікарі призначають противірусні ліки. Лікарі вважають, що буде краще, якщо лікування складної форми буде проведено аптечними медикаментами.

Думка експерта доктора Комаровського про дитячому стоматиті, і дізнатися про ситуації, коли одними народними засобами не обійтися, можна в наступному відео.

Ефективні народні засоби

Більшість народних рецептів добре відомі батькам. Так лікували їх самих багато років тому, але актуальності ці кошти не втрачають.

Сольове полоскання

Цей рецепт найпоширеніший і не вимагає витрат. Чайна ложка солі і стільки харчової соди — це все, що потрібно для приготування розчину. Інгредієнти слід розчинити в склянці теплої кип’яченої води. Вийде разова доза. За одне полоскання потрібно використовувати не менше 250 мл рідини. Дитина не повинна ковтати сольовий розчин, тому не варто практикувати такі процедури для дітей, які в силу віку ще не розуміють, як правильно полоскати рот. Содово-сольові обробки порожнини рота треба повторювати кожні 2-3 години.

Аптечна ромашка

Цей трав’яний збір коштує сущі копійки, але по ефективності його можна поставити в один ряд з дорогими аптечними антисептиками. Для приготування полоскання вам знадобиться чайна ложка сушеного трав’яної сировини (воно продається в аптеках) і 200 гр кип’яченої води. Залити ромашку потрібно не гарячою водою, поставити ємність на водяну баню і потримати там 15 хвилин. Отриманий відвар процідити і охолодити при кімнатній температурі до теплого стану. Давати дитині полоскати рот ромашковим відваром потрібно 5-6 разів на день, перед тим, як виплюнути, рідина дитина має потримати в роті не менше 30 секунд.

Це рослина, яка є справжнім маминим помічником при різних дитячих недугах. При стоматиті соком алое можна обробляти виразки в роті. Для цього потрібно зрізати соковитий листочок, потримати його на півгодини в холодильнику, а потім акуратно обробляти їм ушкодження на слизовій. Такий спосіб не підходить, якщо у дитини множинні виразки. При важкому протіканні хвороби краще віджати сік алое з допомогою шматочка марлі, розвести його з кип’яченою водою і полоскати таким складом рот кожні три години.

Чайний гриб

Зараз він мало у кого в будинку є, але якщо ви спробуєте лікувати їм стоматит, то обов’язково згодом обзаведетеся цим корисним продуктом. Водою, в якій варто чайний гриб, полощуть рот 5 разів на день. Загальний разовий обсяг рідини для проведення процедури — 150 мл. Стоматит у дитини після таких полоскань проходить повністю вже на другу добу. Після перших трьох-чотирьох полоскань зникає больовий синдром, виразки починає затягуватися.

Шавлія

Це рослина володіє вираженою протизапальною і знеболюючою дією. Щоб приготувати полоскання, потрібно дві столові ложки трав’яної сировини залити водою, температура якої не перевищує 90 градусів. Наполягати рідину слід під кришкою. Можна шавлія заварити в термосі. Час витримки – близько години. Отриманим настоєм треба полоскати рот 4-5 разів на день.

Евкаліпт

Листя евкаліпта швидко і дієво знімають біль і дискомфорт при стоматиті. Їх слід подрібнити, заварити в термосі і настоювати 3-4 години. Отриману ароматну рідину треба процідити і давати дитині полоскати рот 3-5 разів на добу.

Картопля

Для приготування лікувальних компресів знадобиться одна сира картоплина. Бульба слід ретельно вимити, очистити, нарізати невеликими тонкими скибочками, які на 15-20 хвилин прикладають до уражених ділянок слизової рота. Можна картоплю не різати, а потерти на крупній тертці і змащувати отриманою масою порожнину рота. Тримати 15 хвилин і після полоскати чистою кип’яченою водою. Картопля володіє сильним загоюючою властивістю, що дозволяє впоратися з проявами стоматиту буквально за 3-4 дні.

Небезпеку самолікування

Не варто недооцінювати стоматит і вважати, що дитині нічого не загрожує. Якщо ослаблений імунітет малюка, а захворювання протікає виражено, інфекція може досить швидко поширитися на сусідні ділянки, а це носоглотка і гортань. До того ж збудники хвороби в їжі потрапляють у травний тракт. Тому, якщо вже сильно хочеться лікувати дитину самостійно, будь ласка. Але пам’ятайте про «критичних» терміни самолікування: якщо стоматит не пройшов за 7 днів, потрібно негайно звернутися до лікаря.

Що робити не можна?

  • Не можна припікати ранки в роті спиртовмісними засобами, а також використовувати для цього йод і зеленку.
  • Не можна годувати дитину під час лікування від стоматиту занадто гарячої, гострої або холодною їжею, так як вона здатна посилити запалення і однозначно посилити больові відчуття.
  • Під час лікування дитина не повинен використовувати для чищення зубів «агресивних» зубних паст, буде краще, якщо він скористається спеціальними дитячими пастами з позначкою «для чутливих зубів і ясен».

Ще одне корисне відео з випуску “Дитячий лікар” присвячений дитячому стоматиту можна подивитися в наступному відео.

Поради

При стоматиті у немовляти полоскання провести неможливо, тому для малюків готують лікувальні розчини за вищевказаним рецептами і проводять обробку рота або за допомогою ватних паличок і невеликих ватних тампонів.

медичний оглядач, фахівець з психосоматики, мама 4-х дітей